W ostatnich latach jesteśmy świadkami tzw. rewolucji kontenerowej. Szybka adopcja technologii Kubernetes przez organizacje zwiększa zapotrzebowanie na narzędzia do efektywnego zarządzania konfiguracją wielu klastrów Kubernetes. Pojawiają się zagadnienia związane m.in z bezpieczeństwem, autentyfikacją z wykorzystaniem zewnętrznych repozytoriów użytkowników, zarządzania uprawnieniami oraz wieloma innymi procesami.
Dla organizacji, które potrzebują narzędzia do spójnego procesu zarządzania klastrem a w szczególności wieloma klastrami Kubernetes stworzony został SUSE Rancher. Produkt jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorstw przeprowadzających transformację cyfrową i wykorzystujących lub chcących wykorzystać potencjał technologii Kubernetes. Tak jak wszystkie produkty SUSE jest on produktem open-source w pełnym zakresie funkcjonalnym do którego opcjonalnie można wykupić wsparcie serwisowe producenta.
Co m.in oferuje SUSE Rancher:
-
Integrację zarządzania wszystkich klastrów Kubernetes w organizacji (#Cloud i on-premise).
-
Monitoring zasobów klastrów Kubernetes, węzłów, komponentów Kubernetes na klastrze z wykorzystaniem Prometheus i Grafana z możliwością integracji z monitoringiem aplikacjami biznesowych deployowanych na klastrze.
-
Centralne zarządzanie logowaniem i uprawnieniami dostępowymi użytkowników do wszystkich klastrów oraz wybranych projektów i namespaceów.
-
Integracje z zewnętrznymi źródłami użytkowników i uprawnień oraz platformami autoryzacyjnymi (Active Directory, Azure, Google, Keycloak itp.).
-
Spójny mechanizm agregacji logów z wielu klastrów Kubernetes.
-
Dynamiczne tworzenie nowych klastrów w środowiskach cloud (#Amazon, Google, Azure) oraz on-premis (VM Ware).
-
Zarządzanie politykami bezpieczeństwa Kubernetes na każdym z klastrów.
-
Automatyzację procesu backupu konfiguracji klastra.
-
Automatyzację wdrożeń aplikacji helmowych na klaster z poziomu konsoli webowej.
-
Deployment mikro usług i zarządzanie obiektami #Kubernetes z poziomu konsoli www zgodnie z uprawnieniami użytkownika na klastrze.
-
Dynamiczny deployment Longhorn storage na klaster Kubernetes.
-
Kubernetes native GitOps z wykorzystaniem Fleet.
W jakich sytuacjach warto sięgnąć po SUSE Rancher:
-
W organizacjach, które wdrażają swoje pierwsze klastry Kubernetes. Rancher przyspieszy proces wdrożeniowy oraz uprości mechanizmy zarządzania i utrzymania. Ułatwi też użytkownikom deployment zasobów z wykorzystaniem konsoli webowej.
-
W organizacjach posiadających rozbudowane środowisko kontenerowe, gdzie duży wysiłek administracyjny jest wkładany w utrzymanie spójności konfiguracji klastrów.
-
Gdy zachodzi konieczność stosowania najlepszych praktyk w zakresie polityki bezpieczeństwa na klastrach Kubernetes.
-
W przedsiębiorstwach ze środowiskami wielochmurowymi/hybrydowymi.
-
W mniejszych organizacjach - szczególnie wtedy, gdy w chmurze tworzona jest alternatywa dla klastra uruchomionego we własnym centrum przetwarzania lub odwrotnie organizacja posiada klaster chmurowy ale chciałaby wykorzystać własne zasoby do budowy efektywnego w zarządzaniu klastra typu on-premise.
-
Gdy chcemy mieć narzędzie zarządcze, które będzie działało z wszystkimi edycjami Kubernetes bez wchodzenia w sytuację tzw. vendor-lock czyli wymogu stosowania rozwiązań za wyłącznie jednego producenta.
Korzyści z wdrożenia opierają się o poniższe filary:
-
Przyspieszenie i standaryzacji procesu adopcji technologii Kubernetes.
-
Spójność konfiguracji klastrów dzięki scentralizowanemu zarządzaniu.
-
Centralne zarządzanie uprawnieniami i bezpieczeństwem - zwiększenie bezpieczeństwa klastrów Kubernetes.
-
Centralny monitoring zasobów na klastrach.
-
Wzrost efektywności procesów DevOps na klastrze Kubernetes.
-
Optymalizacja kosztów zarządzania klastrami.
-
Optymalne TCO - brak kosztów licencyjnych z opcją opcjonalnego późniejszego wykupu wsparcia producenta (SUSE).
Sorigo – jest Emerald Partnerem #SUSE w obszarze #Kubernetes to czyni nas wiarygodnym partnerem wdrożeniowym dla Klientów zainteresowanych wdrożeniem produktów SUSE w swojej organizacji. Wspieramy naszych Klientów zarówno w instalacji i konfiguracji tych produktów jak i w dalszej ewolucyjnej rozbudowie platform Kubernetes o nie opartych m.in implementując procesy #DevOps oraz #GitOps, wdrażając komponenty architektury mikro usługowej oraz implementując a następnie wdrażając aplikacje mikro usługowe na klastrach K8S.